This paper circulates around the core theme of At a price of $4 per unit, Gadgets Inc. is willing together with its essential aspects. It has been reviewed and purchased by the majority of students thus, this paper is rated 4.8 out of 5 points by the students. In addition to this, the price of this paper commences from £ 99. To get this paper written from the scratch, order this assignment now. 100% confidential, 100% plagiarism-free.
At a price of $4 per unit, Gadgets Inc. is willing to supply 20,000 gadgets, while United Gadgets is willing to supply 10,000 gadgets. If the price were to rise to $8 per unit, their respective quantities supplied would rise to 45,000 and 25,000. If these are the only two firms supplying gadgets, what is the elasticity of supply in the market for gadgets?